بازنگری استاندارد مصرف انرژی در صنایع آهن و فولاد


برای تهیه بانک داده‌های مناسب از عملکرد انرژی سه سال گذشته صنایع آهن و فولاد، پرسش‌نامه پیوست تهیه شده است. این پرسش‌نامه برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد 1- اطلاعات کلی، 2- تعیین وضعیت سیستم مدیریت انرژی، 3- شناسایی راهکارهای صرفه‌جویی انرژی انجام شده و راهکارهای فناورانه به کارگرفته شده و همچنین 4- داده‌های مورد نیاز برای تحلیل عملکرد انرژی هر فرآیند تهیه شده است.

از تمامی کارشناسان و مدیران انرژی صنایع آهن و فولاد که واحد تولیدی مرتبط با ایشان مشمول اجرای اجباری استاندارد فوق است و همچنین کارشناسان و مدیران انرژی کارخانه‌های تولید کنسانتره که مقرر است در دامنه شمول استاندارد بازنگری شده قرار داده شوند، تقاضا می‌شود جهت دستیابی به نتایج مطلوب علاوه بر تکمیل پرسشنامه پیوست، با ارائه پیشنهادات و نقطه نظرات کارشناسی، ما را در این زمینه همراهی نمایند. همچنین در صورت تمایل واحدهای صنعتی می‌توانند جهت انجام ممیزی انرژی اعلام آمادگی نمایند. بدیهی است ممیزی انرژی در واحد صنعتی بصورت رایگان و براساس قرارداد این شرکت با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت انجام می‌شود. البته با توجه به اهمیت موضوع،‌ انتخاب صنایع جهت انجام ممیزی انرژی توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از میان واحدهای متقاضی صورت می‌گیرد و در نهایت نتایج آن در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌گیرد.

قابل ذکر است در زمان برگزاری سمینار پایانی، ضمن تقدیر از واحدهای منتخب، نسبت به تشریح و آموزش توسعه مدیریت انرژی در صنایع آهن و فولاد و ارائه گواهی‌نامه شرکت در دوره پایانی توسط شرکت آریان بهسا اقدام می‌گردد.  


فراخوان مشارکت صنایع آهن و فولاد 

در این طرح شرکت آریان بهسا براساس قرارداد همکاری با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و به استناد ماده 11 قانون اصلاح الگوی مصرف، نسبت به بازنگری استاندارد مصرف انرژی در صنایع آهن و فولاد اقدام می‌نماید. با توجه به اینکه کارخانجات و صنایع آهن و فولاد کشور مهمترین ذی ‌نفعان اصلی این استاندارد می‌باشند، در نظر است علاوه بر دریافت اطلاعات مطابق پرسش‌نامه پیوست، سایر نظرات و پیشنهادات واحدهای صنعتی دریافت گردد. در این طرح با بررسی عملکرد انرژی صنایع آهن و فولاد و انجام ممیزی انرژی در برخی واحدهای منتخب، نسبت به بررسی فرصت‌های صرفه‌جویی انرژی و راهکارهای بهبود، اقدام می‌گردد و در نهایت بروزرسانی استاندارد معیار مصرف انرژی به شماره 9653 انجام می‌شود.

فرآیندهایی که در بازنگری استاندارد مصرف انرژی در صنایع آهن و فولاد و جمع‌آوری داده‌های مرتبط در دستور کار قرار دارد به این شرح است: 1) تولید کنسانتره، 2) فناوری آگلومراسیون (گندله‌سازی، خشته سازی و کلوخه سازی)، 3) فناوری کک سازی، 4) فناوری تولید آهن به روش کوره بلند، 5) فناوری تولید آهن به روش احیا مستقیم، 6) فرآیند فولادسازی در کنورتور، 7) فرآیند فولادسازی در کوره‌های قوس الکتریک، 8) فناوری ریخته‌گری فولاد و 9) فناوری‌های نورد سرد و گرم.خواهشمند است پرسشنامه تکمیل شده را به آدرس الکترونیک gholipour@behsa.ir  ارسال فرمایند. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام در تکمیل پرسش‌نامه، در روزهای کاری از ساعت 9:00 تا 16:00 با شرکت آریان بهسا - خانم نرگس مصلح نژاد به شماره 66086739-021 تماس حاصل فرمایید. جهت مشاهده فراخوان در سایت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کلیک کنید.

دانلود پرسشنامه ارسال ایمیل