صرفه جویی انرژی بیمارستانها با بازار بهینه سازی انرژی


بازار بهینه سازی انرژی

آریان بهسا از شرکتهای مورد تایید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، نسبت به ارزیابی مصارف انرژی بیمارستانهای کشور و تعیین پتاسیلهای صرفه‌جویی انرژی بصورت رایگان و براساس قرارداد با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اقدام می‌نماید و از طریق هماهنگی با تامین‌کنندگان تجهیزات کارامد، اجرای طرحهای بهینه‌سازی را در قالب مکانیزم بازار بهینه‌سازی انرژی در بیمارستانهای کشور پیگیری و عملیاتی می‌نماید.

در این طرح بررسی مصارف انرژی بیمارستانها و انجام تحلیلهای اولیه از طریق ممیزی انرژی از دیدگاه سرمایه‌گذاری و تعیین اقدامات کارایی انرژی توسط آریان بهسا انجام می‌شود. شرکت آریان بهسا به عنوان مشاور و ناظر M&V برای تسهیل سرمایه‌گذاری در بیمارستانها و به عنوان راه ارتباطی بین بیمارستان، سرمایه‌گذار و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌باشد.

 

 بازار بهینه سازی انرژی چگونه کار می کند

بازار بهینه‌سازی انرژی براساس مصوبه شورای عالی انرژی کشور به‌منظور توسعه بهینه‌سازی انرژی در کشور ایجاد گردیده است. اساس کار بهینه‌سازی انرژی بر تحقق صرفه‌جویی انرژی و صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی می‌باشد. جهت اجرای یک پروژه در بازار بهینه‌سازی انرژی لازم است علاوه بر اطمینان از صرفه‌جویی مناسب یک طرح، هماهنگی و همکاری بین مشتری (بیمارستان)، سرمایه‌گذار و مجری، ناظر M&V (آریان بهسا)، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی گاز ایران ایجاد گردد. یکی از محاسن اصلی طرح عدم ایجاد هزینه و بار مالی برای مشتری می‌باشد و تمام هزینه‌های اجرای طرح (مشتمل بر هزینه‌های مشاور و ناظر M&V  و هزینه‌های اجرایی) توسط سرمایه‌گذار پرداخت می‌گردد و در ادامه از محل صرفه‌جویی انرژی، مبلغ سرمایه‌گذاری به همراه سود سرمایه‌گذاری از طریق انتشار گواهی صرفه‌جویی انرژی بازپرداخت می‌گردد.

در شکل زیر نقش آریان بهسا و چگونگی برقراری تعامل میان ذینفعان به منظور اجرای موفق پروژه بهینه سازی انرژی در بیمارستانهای کشور ارائه شده است.

از محاسن دیگر بازار بهینه‌سازی انرژی وجود ناظر M&V در طرح است. ناظر M&V شرکت مشاور دارای صلاحیت و بی‌طرف می‌باشد که وظیفه آن کنترل و نظارت بر اجرای طرح و ارزیابی و صحه‌گذاری کارایی و میزان صرفه‌جویی انرژی طرح می‌باشد. این موضوع سبب می‌گردد که مشتریان و صاحبان بیمارستان بدون هرگونه دغدغه فنی و مالی، از اجرای صحیح طرح اطمینان حاصل نمایند و با آسودگی خاطر تمامی موضوعات اجرایی و مالی را به آریان بهسا ( هماهنگ کننده و M&V) واگذار نمایند.

 


در کشور بالغ بر 1500 بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که به دلیل ماهیت عملکردی بیمارستان، مصارف انرژی در این ساختمانها در مقایسه با سایر ساختمانهای اداری و تجاری بالا می‌باشد و به عبارت دیگر در بیمارستانها، پتانسیل صرفه‌جویی انرژی بالایی در بخش تاسیسات مکانیکی و الکتریکی وجود دارد. از طرف دیگر تعرفه پایین بهای انرژی در بیمارستانها، سبب می‌گردد که اجرای راهکارهای بهبود کارایی انرژی از نظر اقتصادی توجیه نداشته باشد، براین اساس می‌توان با بهره‌مندی از مکانیزم بازار بهینه‌سازی انرژی و بازپرداخت صرفه‌جویی انرژی معادل بالاترین تعرفه انرژی کشور به سرمایه‌گذار، مشکلات مربوط به عدم اقتصادی بودن سرمایه‌گذاری در بیمارستانها برطرف می‌گردد.

سهم بخشهای مختلف در مصارف برق و گاز بیمارستانها در زیر ارائه شده است. همانگونه که از نمودارها مشخص است با توجه به سهم بالای مصارف انرژی در بخش گرمایش، سرمایش، تهویه‌مطبوع و روشنایی، در بیمارستانها پتانسیل بالایی برای بهره‌گیری از سیستمهای کنترل و BMS،  لامپهای LED و پربازده، اجرای سیستمهای تولید همزمان برق، گرما و سرما (CCHP) و بهره‌مندی از بویلرهای چگالشی وجود دارد.

 

سهم بخشهای مختلف در مصرف گاز بیمارستان

سهم بخشهای مختلف در مصرف برق بیمارستان

 در آینده ای نزدیک با افزایش سن جمعیت کشور مراجعه کنندگان به بیمارستانها افزایش می یابد و این موضوع سبب افزایش مصرف انرژی بیمارستانها می گردد، از طرف دیگر دولت به دلیل شرایط اقتصادی کشور و قوانین بین المللی، ناگزیر است تعرفه های انرژی در بخش بهداشت و درمان را افزایش دهد، بنابراین در این دوره زمانی که امکان بهره مندی از پتانسیل بازار بهینه سازی انرژی برای کاهش مصارف انرژی بیمارستانها بدون نیاز به سرمایه گذاری توسط مالکین و مسئولین بیمارستان وجود دارد، بهترین زمان برای بهره مندی از خدمات و امکانات دولت در بخش بهینه سازی انرژی می باشد.

از کجا شروع کنیم

علاقمندان برای حضور در طرح می توانند با شرکت آریان بهسا – خانم کیانا اوراضی زاده به شماره 66086739-021 تماس حاصل نمایند و یا مشخصات خود و نام بیمارستان، نشانی، تلفن تماس، زیربنای بیمارستان و شماره اشتراک گاز و شناسه برق بیمارستان را به آدرس الکترونیک orazizadeh@behsa.ir ارسال نمایند. همکاران ما در کوتاهترین زمان برای هماهنگی و پیگیریهای آتی با شما تماس می‌گیرند.